Brick by brick | rustique blog |

AKO PREBIEHA REALIZÁCIA TEHLOVÉHO OBKLADU? UKÁŽEME VÁM JU KROK ZA KROKOM!

Zatúžili ste po efektnej tehlovej stene? My v RUSTIQUE vždy odporúčame služby profesionálov, ktorí majú s lepením obkladu dlhoročné skúsenosti, no ak si chcete tehlový obklad nalepiť svojpomocne, máme pre vás návod, ako to zvládnete s trochou snahy aj sami.

Dôležitá je príprava steny

Je dôležité rozlíšiť, či obklad lepíme na novú alebo už dlhšie existujúcu stenu. Podklad, na ktorý idete tehlu lepiť, by mal byť zbavený „starých“ materiálov – či už maľovky, tapety, iného staršieho obkladu alebo aj priamo tehál či iných prvkov, ktoré zdobili steny predtým. Dôvod? Tehlový obklad by na stene, ktorá by nebola rovná a „pripravená“, jednoducho nedržal. Ideálne je, ak lepíte tehličky na rovnomerný a pevný podklad
Stena by mala mať ideálne ako podklad cementovú omietku. Keď je na omietke len jedna vrstva farebného náteru, obvykle je možné na ňu obklad priamo lepiť, no my odporúčame aspoň narušiť farbu napríklad karbobrúskou. Ak je stena staršia a má viac vrstiev maľovky, je potrebné ju oškrabať a presieťkovať. Ak sa chystáte lepiť obklad na sadrovú omietku, odporúčame ju najskôr zosekať a stenu presieťkovať.

blog_untitled-7_0@single-landscape.jpg

Pýtate sa, načo tieto opatrenia? Predprípravu steny treba spraviť preto, aby vydržala váhu tehličiek. Obklad aj s lepidlom a špárovaním obvykle dosahuje  45 kg/m2. Slušná váha, čo poviete? Betónová stena nepotrebuje žiadnu prípravu – na takýto podklad sa dajú tehličky lepiť priamo.

Rozvrhnutie je základom úspechu lepenia tehál

Ako to robíme my? Majstri u nás v RUSTIQUE si podľa veľkosti steny rozkreslia umiestnenie jednotlivých tehličiek a vyznačia si čiary pre jednotlivé línie tehlových pásikov. Stenu si rozmerajú s ohľadom na rozmer tehál a zohľadnia aj voľné miesto na škáry veľkosti 1 cm. Hneď po tom, čo prekryjú zem ochrannou vrstvou kartónu alebo fólie, zamiešajú si lepidlo podľa návodu a začínajú s lepením samotného obkladu.

blog_untitled-13@single-landscape.jpg

Následne na to tehličky lepia ako puzzle, lepidlo na ne aplikujú rovnomerne a precízne a lepia obklad na stenu podľa vyznačených línií.

blog_untitled-31_0@single-landscape.jpg

Na miesta, kde je potrebný neštandardný rozmer tehličky, sa lepia kúsky, ktoré si majstri priebežne chystajú podľa aktuálnej potreby. Jednotlivé pásiky by nemali byť menšie ako polovica pásika.

blog_untitled-18_0@single-landscape.jpg

Majstri prispôsobujú veľkosť tehál operatívne počas samotného procesu tak, aby vznikol dokonalý tehlový efekt. Vhodné je použiť vysoko flexibilné lepidlo, ktoré perfektne drží a v exteriéri vás poteší aj jeho mrazuvzdornosť. Je určené na pórovité povrchy a vďaka jeho vlastnostiam nemusíte pri lepení obkladu vôbec používať krížiky!

blog_untitled-45@single-landscape.jpg
Použité tehličky pri realizácii: TOSCANE ANTIEK

Škárovanie má svoje pravidlá

Základom všetkého je dobrá konzistencia škárovacej hmoty. „Škárovku“ je potrebné namiešať podľa návodu od výrobcu, ideálna je konzistencia pripomínajúca mokrý piesok. Práve ona zaručuje, že vám hmota nebude vytekať a špiniť ostatné tehly počas škárovania, bude tiež ideálne držať v jednotlivých škárach.

blog_untitled-60@single-landscape.jpg
Použité tehličky pri realizácii: TOSCANE ANTIEK

Pri miešaní škárovacej hmoty „na etapy“ je potrebné myslieť na to, že je vhodné vždy vyškárovať ucelené plochy. Pozor, pri tehlovom obklade sa však neškáruje celoplošne ako pri klasických obkladačkách, tehly by ste zašpinili. Platí nepísané pravidlo, že sa škáruje vždy najprv horizontálne, a potom vertikálne.

blog_untitled-57@single-landscape.jpg
Použité tehličky pri realizácii: TOSCANE ANTIEK

Overeným spôsobom škárovania je zatláčanie polosuchej zmesi zo špachtle pomocou  „škárovacej keľne“.  Dôležité je hmotu zatlačiť a následne povrch pre rovnomerný vzhľad prejsť gumenou hadicou, aby sa škáry prepojili. Po vyškárovaní je potrebné hrubé nečistoty očistiť kefkou. Medzi lepením a škárovaním nie je potrebné čakať.

blog_untitled-2@single-landscape.jpg
Použité tehličky pri realizácii: TOSCANE ANTIEK

RUSTIQUE kozmetické rady na záver

Keď je tehlový obklad už úplne suchý, je dobré ho povysávať, aby sme stenu zbavili posledných nečistôt, ktoré na ňu nepatria (obvykle ide o kúsky škárovacej hmoty a piesku).  Ak škárujete obklad v kúpeľni alebo v kuchyni, vhodné je ho po celkovom vyschnutí, ktoré trvá obvykle 1 – 2 týždne, impregnovať matným hydrofóbnym náterom. Ten zabezpečí, že obklad bude vodoodolný.
V praxi to znamená, že keď vám naň niečo vyšplechne pri varení, alebo v prípade, že si dáte horúcu sprchu, nevsiakne tekutinu dnu. V kuchyni si všetko pohodlne utriete a v kúpeľni sa nemusíte ponáhľať, máte čas pohodlne vyvetrať. Praktické, súhlasíte?

blog_074@single-landscape.jpg
Použité tehličky pri realizácii: TOSCANE ANTIEK

Takto pripravený obklad nevyžaduje žiadnu údržbu, vy si môžete dlhodobo užívať jeho štýlový vzhľad a nezameniteľné vlastnosti!

Zaujala vás naša realizácia? Šikovní chalani z tímu RUSTIQUE použili presne 720ks rovných pásikov a 120ks rohových pásikov tehlového obkladu TOSCANE ANTIEK. Týchto 12m² v kuchyni našej klientky Tatiany zmenilo priestor na nepoznanie. A tá bezúdržbovosť - sen každej gazdinky! 

Koľko to našim majstrom zabralo času?
S dvomi vrecami flexibilného lepidla a tromi vrecami bielej škárovačky im práca trvala presne dve vypité kávy. Do štyroch hodín od nášho príchodu si tak majiteľka vychutnávala pohľad na svoju novú (a vďaka poriadkumilovným majstrom aj čistú) kuchyňu!
Aj vy môžete mať expresne nalepený obklad, stačí nás kontaktovať.

Sledujte nás! V ďalšom diele nášho blogu zameranom na fasády, sa budeme venovať lepeniu obkladu v exteriéri.

Have you read?

REALIZÁCIE V ŠTÝLE 50 ODTIEŇOV SIVEJ: SIVÁ NEOMRZÍ, SIVÁ VÁS DOSTANE!

Spomínate si na celosvetový trhák 50 Shades Of Grey? Pre našu novú kolekciu sme si požičali tento legendárny názov, ktorý jasne poukazuje na to, že sivá je zásahom...

TRADÍCIE V MODERNOM ŠATE: VDÝCHNITE SVOJMU BÝVANIU NOVÝ ŠTÝL “STAROU” TEHLOU!

Páči sa vám domácnosť v tradičnom duchu pripomínajúca doby dávno minulé, alebo by ste radi ozvláštnili váš moderný príbytok výrazným prvkom? Potrebujete na stene...

AKO TERASU OŽIVÍ TEHLA? UKRADNITE SI KÚSOK INŠPIRÁCIE Z NAŠICH REALIZÁCIÍ

Tehla pristane každej terase: Inšpirujte sa možnosťami! Jarná sezóna v záhrade začína. Ak sa aj vy práve rozhliadate po možnostiach, ktoré osviežia vaše bývanie,...